Basamayacak Ne Demek ?

Najeti

Global Mod
Global Mod
Basamayacak Ne Demek?

Basamayacak kelimesi Türkçe dilinde "basmak" fiilinin gelecekte yapılmayacağını ifade eden bir çekimlenmiş halidir. Bu kelime, bir kişinin, nesnenin veya durumun gelecekte bir şeyi basamayacağını, yani üzerine fiziksel olarak adım atamayacağını ya da başka anlamlarda kullanıldığında bir işlemi gerçekleştiremeyeceğini ifade eder. Türkçede fiiller, kip ekleriyle çeşitli anlamlar kazanır ve "basamayacak" kelimesi de gelecek zaman olumsuz kipinde bir durum ya da eylemin gerçekleşmeyeceğini belirtir. Bu fiil çekimi; genellikle fiziksel hareket, baskı veya belirli bir aksiyonun yapılmaması anlamında kullanılır.

Basmak Fiilinin Anlamı

Basmak kelimesi Türkçede çeşitli anlamlarda kullanılabilir. İşte bu fiilin bazı anlamları:

1. **Fiziksel Olarak Bir Yere Adım Atmak:** Bir yere ayağını koymak anlamında kullanılan "basmak" fiili, en yaygın kullanımlarından biridir. Örneğin, "Çamura basma!" ifadesinde, bir kişiye çamura adım atmaması söylenir.

2. **Baskı Uygulamak:** Bir şeye kuvvet uygulamak, üzerine baskı yapmak anlamında da kullanılır. "Kağıda basma" dediğimizde, bir nesnenin kağıda aşırı kuvvet uygulamaması gerektiği anlatılır.

3. **Mekanik Bir İşlem Yapmak:** Matbaacılık terimlerinde veya baskı makineleri kullanılarak yapılan işlemlerde "basmak" fiili kullanılır. Örneğin, "Gazete yarın basılacak."

4. **Bir Durumu Gerçekleştirmek:** Duygusal ya da fiziki bir durumu yerine getirmek anlamında da kullanılır. "Bir yere el koymak" anlamına da gelebilir: "Asker köyü bastı."

5. **Bir Sınırı Aşmak:** "Yaşı basmak" gibi deyimlerde kullanıldığında, bir yaş sınırına ulaşmak anlamına gelir. Örneğin, "50 yaşını bastı" dendiğinde, kişinin 50 yaşına ulaştığı ifade edilir.

Basmak fiilinin bu anlamlarından dolayı, "basamayacak" kelimesi de bu farklı anlamların herhangi birini olumsuz bir şekilde gelecek zamanda ifade eder.

Basamayacak Kelimesinin Gramer Yapısı

"Basamayacak" kelimesi, üç farklı bölümden oluşur:

1. **Kök:** "Bas-" fiili, kelimenin temel anlamını oluşturur.

2. **Olumsuzluk Eki:** "-ma-" eki, fiili olumsuz hale getirir. Bu, basma eyleminin gerçekleşmeyeceğini ifade eder.

3. **Gelecek Zaman Eki:** "-ecek" eki, eylemin gelecekte yapılmayacağını belirtir.

Sonuç olarak, "basamayacak" kelimesi; gelecekte bir kişinin, nesnenin ya da durumun basma eylemini gerçekleştiremeyeceğini belirtir.

Basamayacak Kelimesinin Kullanım Alanları

1. **Fiziksel Hareketler:** "Basamayacak" kelimesi, bir kişinin fiziksel olarak bir yere adım atamayacağını ifade etmek için kullanılabilir. Örneğin, bir spor müsabakasında sakatlanan bir oyuncu için, "Artık sahaya basamayacak" ifadesi kullanılır.

2. **Mekanik İşlemler:** Bir cihazın ya da makinenin gelecekte bir baskı işlemini gerçekleştiremeyeceği durumlarda da kullanılabilir. Örneğin, bir matbaa makinesinin bozulması sonucunda, "Bu makine yarın gazete basamayacak" denebilir.

3. **Metaforik Anlamlar:** Duygusal ya da soyut anlamlarda da bu kelime kullanılabilir. Örneğin, bir kişi başarısız olacağını düşündüğü bir konuda, "Bu işte bir adım dahi basamayacak" şeklinde mecazi bir kullanım olabilir.

Benzer Sorular ve Cevaplar

Basamayacak kelimesinin olumsuz anlamı nedir?

Basamayacak kelimesinin olumsuz anlamı, gelecekte bir eylemin yapılmayacağını ya da gerçekleştirilemeyeceğini ifade eder. Türkçe dilinde, bir fiile olumsuzluk eki getirilerek, o fiilin yapılmayacağı belirtilir. "Basamayacak" ifadesi, bir kişinin ya da şeyin basma eylemini gerçekleştiremeyeceğini anlatır.

Örneğin:

- **Fiziksel engel:** Bir sporcu sakatlanıp yürüyemez hale geldiğinde, "Artık yürüyüş yolunda bile basamayacak" denilebilir.

- **Mekanik arıza:** Bir cihaz ya da makine çalışmadığında, "Bu makine artık çalışmayacak, baskı yapamayacak" ifadesi kullanılabilir.

Basmak kelimesinin diğer anlamları nelerdir?

Basmak kelimesi, sadece fiziksel olarak bir yere adım atmak anlamında kullanılmaz. Aynı zamanda şunları da ifade edebilir:

- Bir şeyi üretmek, özellikle matbaa işlemlerinde "baskı" yapmak.

- Bir mekana zorla girme ya da istila etme (askeri veya zorlayıcı anlamda).

- Bir şeyin üzerine kuvvet uygulamak (fiziksel olarak baskı uygulamak).

- Bir sınıra veya yaşa ulaşmak ("50 yaşına bastı" ifadesinde olduğu gibi).

Basamayacak kelimesi hangi zaman kipinde kullanılır?

Basamayacak kelimesi, gelecek zaman kipindedir. Bu fiil çekimi, bir eylemin gelecekte yapılmayacağını ifade eder. Gelecek zaman ekinin "-ecek" olması, bu kelimenin gelecek bir zamanda gerçekleşmeyeceğini belirtir. Ayrıca olumsuzluk eki olan "-ma-" fiile eklenerek, basma eyleminin olumsuz bir anlam kazanmasını sağlar. Örneğin, "O sahaya basamayacak" cümlesinde, kişinin gelecekte sahaya adım atamayacağı anlatılır.

Basamayacak kelimesinin zıt anlamlısı nedir?

Basamayacak kelimesinin zıt anlamlısı, "basacak" şeklinde olabilir. "Basacak" kelimesi, bir eylemin gelecekte yapılacağını ifade ederken, "basamayacak" ise eylemin yapılmayacağını gösterir. Örneğin:

- "Bu oyuncu yarın sahaya **basacak**" cümlesinde, oyuncunun sahaya adım atacağı belirtilirken,

- "Bu oyuncu yarın sahaya **basamayacak**" cümlesi, oyuncunun adım atamayacağını ifade eder.

Sonuç

Basamayacak kelimesi, Türkçede yaygın bir kullanım alanına sahip olan "basmak" fiilinin gelecek zamanda yapılmayacağını belirten olumsuz bir çekimidir. Fiziksel hareket, baskı işlemleri, adım atma gibi pek çok farklı bağlamda kullanılabilir. Aynı zamanda hem bireysel hem de mec